Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο, ένα από τα σημαντικότερα μουσεία διεθνώς για την τέχνη και τον πολιτισμό των βυζαντινών και μεταβυζαντινών χρόνων, έχει δημοσιεύσει στο σύστημα ΑΤΛΑΣ τέσσερις θέσεις Πρακτικής Άσκησης, και ζητά “Αρχαιολόγους” μεταξύ των φοιτητών του Τμήματος Ιστορίας – Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών.

Οι ασκούμενοι “Αρχαιολόγοι” μπορούν να απασχοληθούν, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα και τα προσόντά τους, στα παρακάτω καθήκοντα:

– Καταγραφή αντικειμένων που ανήκουν στις Συλλογές του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου στη βάση δεδομένων (Museum Plus) που χρησιμοποιεί το Μουσείο και έλεγχο υφιστάμενων δεδομένων που έχουν ήδη καταχωριστεί στο Museum Plus.

– Συμβολή στην οργάνωση περιοδικών εκθέσεων, εκπαιδευτικών προγραμμάτων και δράσεων κοινού του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου.

– Παραγωγή περιεχομένου για τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (social media) του Μουσείου, όπως Facebook, Instagram, Twitter και TikTok.

Η διάρκεια της πρακτικής άσκησης θα προσδιοριστεί στην τελική σύμβαση, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης του Πανεπιστημίου σας.

Το Μουσείο βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας (Βασιλίσσης Σοφίας 22), πολύ κοντά στο σταθμό του μετρό “Ευαγγελισμός”.

Για οποιαδήποτε πληροφορία οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν στο e-mail: sbakogianni@culture.gr