Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο, ένα από τα σημαντικότερα μουσεία διεθνώς για την τέχνη και τον πολιτισμό των βυζαντινών και μεταβυζαντινών χρόνων, έχει δημοσιεύσει στο σύστημα ΑΤΛΑΣ μία θέση Πρακτικής Άσκησης για “Αρχιτέκτονα” μεταξύ των φοιτητών του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών, και παρακαλώ πολύ όπως ενημερώσετε τους φοιτητές σας.

Ο ασκούμενος “Αρχιτέκτονας” μπορεί να απασχοληθεί, ανάλογα με τα ενδιαφέροντα και τα προσόντά του, στα παρακάτω καθήκοντα:

– Μουσειογραφικό σχεδιασμό εκθέσεων.

– Σχεδιαστική καταγραφή και αποτύπωση του εκθεσιακού εξοπλισμού του Βυζαντινού και Χριστιανικού Μουσείου.

– Συμβολή σε διοικητικά – μουσειακά ζητήματα, όπως σχέδιο αντιμετώπισης καταστροφών στους εκθεσιακούς και αποθηκευτικούς χώρους του Μουσείου κ.ά.

Η διάρκεια της πρακτικής άσκησης θα προσδιοριστεί στην τελική σύμβαση, σύμφωνα με τις απαιτήσεις του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης του Πανεπιστημίου σας.

Το Μουσείο βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας (Βασιλίσσης Σοφίας 22), πολύ κοντά στο σταθμό του μετρό “Ευαγγελισμός”.

Για οποιαδήποτε πληροφορία οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν στο e-mail: sbakogianni@culture.gr