ΤΜΗΜΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΑΕΡΟΝΑΥΠΗΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ

Με την παρούσα προκήρυξη γνωστοποιείται στους φοιτητές/φοιτήτριες ότι κατά το εαρινό εξάμηνο του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους (2018-2019) θα πραγματοποιηθεί το πρόγραμμα «Πρακτική Άσκηση Πανεπιστημίου Πατρών: Τμήματος Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών» σύμφωνα με την πρόσκληση ΕΚΤΠ01 με Α/Α ΟΠΣ.: 2702 και αριθμ πρώτ.: 3656/2-7-2018 με τίτλο: «Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης».

Η Πρακτική Άσκηση Φοιτητών για το Τμήμα Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών προβλέπει ότι κατά το έτος 2018-2019, θα έχουν δυνατότητα συμμετοχής 42 φοιτητές/φοιτήτριες, οι οποίοι θα ασκηθούν πρακτικά με πλήρες ωράριο και υποχρεώσεις σε επιχειρήσεις και τεχνικά γραφεία της Πάτρας και της υπόλοιπης Ελλάδας. Η διάρκεια της πρακτικής άσκησης είναι υποχρεωτικά δύο μήνες εντός του χρονικού διαστήματος Ιούνιος έως και Αύγουστος 2019 με αμοιβή (250,00€ / μήνα) και ασφάλεια (1% κατά κινδύνου).