Πρακτική Άσκηση στην εταιρεία AthexGroup (Αθήνα)

Η Εταιρία AthexGroup ζητά φοιτητές και φοιτήτριες του Πανεπιστημίου Πατρών για την εκτέλεση της πρακτικής άσκησης τους κατά το ακαδ. έτος  2024.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να είναι φοιτητές/απόφοιτοι των τμημάτων:

1. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών
        2. Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής

Αντικείμενα:

Οι θέσεις οι οποίες επιθυμούμε να καλύψουμε είναι οι εξής:

1. Database Administrator Intern

Ο Ασκούμενος, υπό την καθοδήγηση senior στελέχους, θα εκπαιδευτεί στα εξής:

1. Καθημερινή υποστήριξη, παρακολούθηση, αντιμετώπιση προβλημάτων και διαχείριση, παραγωγικών βάσεων δεδομένων (προοδευτικά)
        2. Εφαρμογή πολιτικών και διαδικασιών ασφαλείας, συμπεριλαμβανομένου του ελέγχου βάσεων δεδομένων και του ελέγχου πρόσβασης χρηστών.
        3. Δημιουργία και διατήρηση πολιτικών/διαδικασιών δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας και ανάκτησης δεδομένων (back-ups)
        4. Παρακολούθηση της απόδοσης των βάσεων δεδομένων, υλοποίηση αλλαγών και αναβαθμίσεων στις βάσεις, όταν απαιτείται.

1. Applications Support Intern

Ο Ασκούμενος, σε συνεργασία με την υπόλοιπη ομάδα, θα να είναι υπεύθυνος για:

1. την επίλυση των jira tickets και την παροχή τεχνικής υποστήριξης πρώτου επιπέδου για εμπορικές εφαρμογές πελατών, και θα λειτουργεί ως πρόσωπο επαφής και συντονισμού.
  2. Την ανάπτυξη εγχειριδίων (manuals, documentation) και την εφαρμογή λύσεων και υποστήριξης για υποστηριζόμενες εφαρμογές του Ομίλου, σε συνεργασία με τις υπόλοιπες ομάδες Ανάπτυξης & Υποδομών.

1. Network Engineer Intern

Ο Ασκούμενος, σε συνεργασία με την υπόλοιπη ομάδα, θα να είναι υπεύθυνος για:

1. Την αναγνώριση και επίλυση τεχνικών δικτυακών προβλημάτων όταν προκύπτουν.
  2. Τη συντήρηση και την αναβάθμιση των υποδομών, ενισχύοντας την απόδοση και την ασφάλεια του συνολικού δικτύου.
  3. Την αντικατάσταση ελλαττωματικού τεχνικού υλικού στα Κέντρα Δεδομένων (εφόσον απαιτείται).
  4. Τη Δημιουργία back-ups σε δικτυακές υποδομές.

1.  IT Technical Support Intern

Ο Ασκούμενος, σε συνεργασία με την υπόλοιπη ομάδα, θα να είναι υπεύθυνος για:

1. Τη βασική τηλεφωνική εξυπηρέτηση χρηστών και για την επίλυση τεχνικών προβλημάτων.
  2. Την εγκατάσταση και συντήρηση εφαρμογών στους υπολογιστές των χρηστών.
  3. Την εγκατάσταση σταθμών εργασίας με υπολογιστές και τις απαραίτητες περιφερειακές συσκευές(Εκτυπωτές κτλ)
  4. Τον έλεγχο εξοπλισμού (υπολογιστές, σκληροί δίσκοι, ποντίκια, πληκτρολόγια κ.λπ.).

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση, τα στοιχεία επικοινωνίας είναι:

Αναστασίου Ιωάννης

Τ:2103366745