Πρακτική Άσκηση στην Ecostart S.A. (για Μηχανικούς Περιβάλλοντος) – Αριθμός θέσεων : 3 – Mήνες Πρακτικής Άσκησης:  Ιούλιος-Αύγουστος

Ακολουθεί ενημερωτική ανακοίνωση της εταιρείας:

Η Ecostart S.A είναι μια πρωτοπόρα Εταιρεία Διαχείρισης Αποβλήτων και Παροχής Υπηρεσιών σε Ναυτιλιακές εταιρείες με έδρα τον Πειραιά, και μια από τις ταχύτερα αναπτυσσόμενες εταιρείες της χώρας, καλύπτοντας ένα ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων σε όλο τον κόσμο. Τα υψηλά καταρτισμένα στελέχη της εταιρείας διαθέτουν πολυετή εμπειρία στους αντίστοιχους τομείς τους, παρέχοντας εξειδικευμένες και αξιόπιστες υπηρεσίες τόσο στον ιδιωτικό όσο και στον δημόσιο τομέα.

Οι τομείς δράσης της εταιρείας, καθώς και τα προϊόντα και οι υπηρεσίες που παρέχει, χωρίζονται σε 3 κατηγορίες:

Ναυτιλιακό Τμήμα
Το Ναυτιλιακό τμήμα ασχολείται με τον υπολογισμό και την παρακολούθηση των εκπομπών αερίων θερμοκηπίου από τα πλοία καθώς και τον εντοπισμό επικίνδυνων υλικών πάνω σε αυτά.

Τμήμα Διαχείρισης Αποβλήτων
Το τμήμα Διαχείρισης Αποβλήτων ασχολείται με την μεταφορά ακίνδυνων στερεών αποβλήτων και την έκδοση περιβαλλοντικών αδειών.

Τμήμα Βιωσιμότητας
Το τμήμα Βιωσιμότητας ασχολείται με τον υπολογισμό του περιβαλλοντικού αποτυπώματος, και ειδικότερα το αποτύπωμα άνθρακα και την μείωσή του, σε εταιρείες της στεριάς.

Πιο αναλυτικά οι φοιτητές/τριες μπορούν να βρουν όσες πληροφορίες χρειάζονται για τις υπηρεσίες μας στο site μας, https://ecostart.gr/.

Η εταιρεία ψάχνει μέχρι και τρεις φοιτητές /τριες για την πρακτική τους άσκηση. Κατά τη διάρκεια της πρακτικής τους οι φοιτητές/τριες θα έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν εμπειρία σχετικά με τη λειτουργία ενός γραφείου καθώς και εμπειρία εργασίας στον αντίστοιχο τομέα που τους ενδιαφέρει βοηθώντας τους μηχανικούς μας. Τέλος, να σημειωθεί ότι ανάλογα με την ποιότητα συνεργασίας τους δύο αυτούς μήνες μπορεί να προκύψει ευκαιρία για εργασία μαζί μας στο μέλλον.

Mήνες Πρακτικής Άσκησης:  Ιούλιος-Αύγουστος

Οι φοιτητές/τριες που επιθυμούν να εκπονήσουν Πρακτική Άσκηση στην Ecostart S.A. πρέπει να αποστείλουν βιογραφικό στο email: technical@ecostart.gr το χρονικό διάστημα 13/3/2023-10/4/2023 αναφέροντας ως θέμα: Πρακτική άσκηση-Μηχανικός Περιβάλλοντος.

Tηλ. επικοινωνίας: 21 6900 7046 (κα. Κουγιουμτζόγλου Κατερίνα)

Μετά θα ακολουθήσει η επιλογή των φοιτητών/φοιτητριών από την εταιρεία.

Αριθμός θέσεων: 3

ECOSTART S.A. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ_ΓΙΑ_ΠΡΑΚΤΙΚΗ_ΑΣΚΗΣΗ_1 (1)