ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ: ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΦΟΙΤΗΤΡΙΕΣ/ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ Δ’ ΕΤΟΥΣ

Συμπληρωματική Προκήρυξη

Με την παρούσα ανακοίνωση – πρόσκληση γνωστοποιείται στους/στις φοιτητές/τριες του ΤΕπΕΚΕ (πρώην ΠΤΔΕ) του Πανεπιστημίου Πατρών ότι κατά το εαρινό εξάμηνο του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους (2019-20) θα πραγματοποιηθεί το πρόγραμμα «Πρακτική Άσκηση Φοιτητών Πανεπιστημίου Πατρών: ΤΕπΕΚΕ», σύμφωνα με την πρόσκληση ΕΚΤΠ01 με Α/Α ΟΠΣ.: 2702 και αριθμ πρώτ.: 3656/2-7-2018 με τίτλο: «Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης», στο πλαίσιο του οποίου πέντε (5) τεταρτοετείς φοιτητές/τριες θα έχουν τη δυνατότητα να εργαστούν με πλήρες ωράριο και υποχρεώσεις σε κοινωνικούς και πολιτιστικούς φορείς της Πάτρας για δύο μήνες (Μάιο και Ιούνιο του 2019) με συμβολική αμοιβή (250 € το μήνα) και ασφάλεια (1% κατά κινδύνου), αφού παρακολουθήσουν ειδικά σεμινάρια/εργαστήρια προετοιμασίας.

Η αμοιβή και οι ασφαλιστικές εισφορές των φοιτητών θα καταβάλλονται μέσω του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου Πατρών στα πλαίσια της Πράξης «Πρακτική Άσκηση  Πανεπιστημίου Πατρών», που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο-ΕΚΤ) και από Εθνικούς πόρους, σύμφωνα με τους όρους και τους κανόνες του Προγράμματος.

Η περίοδος των αιτήσεων των φοιτητών και των φορέων απασχόλησης ξεκινάει σήμερα Τρίτη 21/01/2020 και ολοκληρώνεται την Τρίτη στις 04/02/2020 και κατατίθενται στην γραμματεία του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης και Κοινωνικής Εργασίας (πρώην Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης).

Αναλυτικές πληροφορίες για τις ημερομηνίες, τη διαδικασία αίτησης και το σχετικό έντυπο, καθώς και τον τρόπο αξιολόγησης και επιλογής δίδονται παρακάτω.

Τα αποτέλεσμα της επιλογής των φοιτητών θα αναρτηθούν στον ιστότοπο της Γραμματείας του Τμήματος και στον ιστότοπο του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης, ενώ ενστάσεις θα έχουν τη δυνατότητα να υποβάλουν οι φοιτητές εντός πέντε ημερών από την επόμενη της ημέρας ανάρτησης των αποτελεσμάτων αξιολόγησης στην Επιτροπή Ενστάσεων και θα κατατίθενται στην γραμματεία του Τ.Επ.Ε.Κ.Ε.

Διευκρινιστικές ερωτήσεις μπορείτε να αποστείλετε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: gnikolaou@upatras.gr.

Πρόσκληση_ΦοιτΤΕπΕΚΕ-πρώην-ΠΤΔΕ-2020.doc Συμπληρωματική Προκήρυξη.doc

2020-ΑΙΤΗΣΗ-ΦΟΙΤΗΤΗ συμπληρωματική.doc