Πρακτική Άσκηση στην ομάδα Pop2See (αριθμός θέσεων: 2)

Η ομάδα Pop2See που ασχολείται με τη δημιουργία τεχνολογικών λύσεων για ανθρώπους με απώλεια όρασης αναζητά φοιτητές για να δουλέψουν με την ομάδα στο πλαίσιο της πρακτικής τους άσκησης.

Οι θέσεις είναι δύο και αφορούν τα τμήματα:

• Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών
  • Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής

Η προσπάθεια ξεκίνησε ως ομάδα ρομποτικής τον Ιούνιο του 2021 και εξελίσσεται σε μία startup που αναπτύσσει τόσο hardware όσο και software.

Έχει κατακτήσει βραβεία όπως η 2η θέση στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Ρομποτικής 2022 (WRO 2022) και η 1η θέση στον Εθνικό Διαγωνισμό Νέων Επιστημόνων 2022, που διεξήχθη από το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων.

Τα επόμενα βήματα περιλαμβάνουν την αναβάθμιση των υπάρχοντων συσκευών (hardware), την ανάπτυξη μίας εκ των εφαρμογών (software), καθώς και μία καμπάνια ευαισθητοποίησης στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης γύρω από το θέμα της αναπηρίας και πιο συγκεκριμένα της τυφλότητας.

Οι φοιτητές που επιθυμούν τη συνεργασία καλούνται να επικοινωνήσουν με την ομάδα στα παρακάτω στοιχεία επικοινωνίας, προκειμένου να διερευνηθούν τα επόμενα βήματα.

Οι θέσεις έχουν αναρτηθεί στο σύστημα ΑΤΛΑΣ.

Στοιχεία επικοινωνίας

• Σπύρος Τσουκαλάς, 6936690644