ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ:

ΤΜΗΜΑ ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΘΕΣΕΩΝ ΑΚΑΔ . ΕΤΟΥΣ 2020-2021

Το Τμήμα Λογοθεραπείας του Πανεπιστημίου Πατρών, στο πλαίσιο του προγράμματος με τίτλο «Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών: Τμήμα Λογοθεραπείας, παρέχει την δυνατότητα πραγματοποίησης Πρακτικής Άσκησης με συμμετοχή στην αμοιβή του/της ασκούμενου/νης φοιτητή/τριας (269,89€ για κάθε μήνα ΠΑ) και ασφάλεια (1% κατά επαγγελματικού κινδύνου), σε 25 φοιτητές/φοιτήτριες του τμήματος, που πληρούν τις προϋποθέσεις έτσι ώστε να εργαστούν με πλήρες ωράριο και υποχρεώσεις σε ιδιωτικούς φορείς απασχόλησης σε θέσεις σε συνάφεια με το αντικείμενο σπουδών του τμήματος.

Η παραπάνω αμοιβή και οι ασφαλιστικές εισφορές των φοιτητών/τριων θα καταβάλλονται μέσω του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου Πατρών μέσω της Πράξης «Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών», που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία», σύμφωνα με τους όρους και τους κανόνες του Προγράμματος.

Για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 ορίζεται  η Πρακτική Άσκηση φοιτητών/τριών στην Ελλάδα, υποχρεωτικής διάρκειας έξι μηνών μέσα στο παρακάτω διάστημα:

Ημερομηνία έναρξης Πρακτικής Άσκησης: Οκτώβριος 2020 –  Μάιος 2021 (οι χρηματοδοτούμενες πρακτικές ασκήσεις μέσω ΕΣΠΑ ξεκινούν πάντα 1η μήνα)

Ημερομηνία λήξης Πρακτικής Άσκησης: έξι μήνες μετά την έναρξη της πρακτικής άσκησης

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ

Καλούνται οι φοιτητές/τριες που ενδιαφέρονται να πραγματοποιήσουν Πρακτική Άσκηση στο πλαίσιο του προγράμματος να καταθέσουν στην Γραμματεία του τμήματος :

1. Βεβαίωση προϋποθέσεων πραγματοποίησης πρακτικής άσκησης (δίνεται από την Γραμματεία του τμήματος)
  2. Αίτηση Έναρξης Πρακτικής Άσκησης (επισυνάπτεται)
  3. Βεβαίωση φορέα απασχόλησης αποδοχής πραγματοποίησης πρακτικής άσκησης (επισυνάπτεται)
  4. Αίτηση χρηματοδότησης από την πράξη του ΕΠ.ΑΝΕΚ ««Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών» (επισυνάπτεται)

Τα δικαιολογητικά μπορούν να κατατίθενται από τις 24 Αυγούστου 2020 έως και τις 07 Σεπτεμβρίου 2020.

ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ

Οι φοιτητές έχουν δικαίωμα ενστάσεων εντός πέντε ημερών μετά την ανακοίνωση του πίνακα επιλεγέντων φοιτητών (στον σχετικό ιστότοπο του Πανεπιστημίου και στην ιστοσελίδα του Τμήματος Λογοθεραπείας). Οι ενστάσεις θα κατατίθενται στην Γραμματεία του τμήματος και θα εξετάζονται από την Επιτροπή Αξιολόγησης Ενστάσεων που έχει ορισθεί από το τμήμα, ανακοινώνοντας τον οριστικό πίνακα στις 14 Σεπτεμβρίου 2020.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας προκρίνεται ο υποψήφιος/α ο οποίος/α έχει εξετασθεί επιτυχώς στα περισσότερα μαθήματα

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Στην περίπτωση που ο αριθμός των αιτήσεων είναι μεγαλύτερος των διαθέσιμων θέσεων, η επιλογή ενός φοιτητή/φοιτήτριας για συμμετοχή στο πρόγραμμα από  την Επιτροπή Πρακτικής Άσκησης γίνεται με βάση τα παρακάτω κριτήρια:

α) το μέσο όρο της επίδοσής του στα δέκα (10) μαθήματα που έχουν επιτύχει την υψηλότερη βαθμολογία

β) τον αριθμό ECTS που αντιστοιχεί στα μαθήματα που έχει ολοκληρώσει επιτυχώς

Ο συνολικός αξιολογικός βαθμός γίνεται βάσει  της σχέσης:

ΒΑΘΜΟΣ =

Η μέγιστη δυνατή βαθμολογία που μπορεί να επιτύχει ένας φοιτητής είναι 2.

Σημειώνεται ότι ο Μ.Ο και τα ECTS  εξάγονται αυτόματα από το πληροφοριακό σπουδαστικό σύστημα.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

24/08/2020 Δημοσιοποίηση προκήρυξης