ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ:

ΤΜΗΜΑ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ

Επιστημονικός  Υπεύθυνος: Σωτήριος Νικολαρόπουλος (snikolar@upatras.gr )

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ 2020-2021

Με την παρούσα προκήρυξη γνωστοποιείται στους/στις φοιτητές/τριες του Τμήματος Φαρμακευτικής η έναρξη του Προγράμματος «Πρακτική Άσκηση Πανεπιστημίου Πατρών: Τμήματος Φαρμακευτικής» για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 σύμφωνα με την έγκριση  τροποποίησης της πράξης με τίτλο: «Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης» με κωδικό ΟΠΣ 5030937 (ΕΚΤΠ01) από την Διαχειριστική Αρχή με την υπ. αριθμ. 4736/27-10-2020 απόφασής της.

Η Πρακτική Άσκηση Φοιτητών για το Τμήμα Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Πατρών  προβλέπει ότι κατά το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, θα έχουν τη δυνατότητα συμμετοχής ογδόντα δύο (82)  φοιτητές/τριες  του Εέτους (10ο εξάμηνο), οι οποίοι θα απασχοληθούν για διάστημα τριών (3) συνεχόμενων μηνών μετά την άρση της αναστολής της πρακτικής άσκησης με συμβολική αμοιβή (250 € το μήνα) και ασφάλεια (1% κατά κινδύνου), σε δημόσιους ή ιδιωτικούς φορείς.

Η αμοιβή και οι ασφαλιστικές εισφορές των φοιτητών/τριων θα καταβάλλονται μέσω του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου Πατρών στα πλαίσια της Πράξης «Πρακτική Άσκηση  Πανεπιστημίου Πατρών», που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο-ΕΚΤ) και από Εθνικούς πόρους, σύμφωνα με τους όρους και τους κανόνες του Προγράμματος.

Η περίοδος των αιτήσεων των φοιτητών/τριων ξεκινάει Δευτέρα 08/03/2021 και ολοκληρώνεται την Δευτέρα στις 22/03/2021.

Τα αποτέλεσμα της επιλογής των φοιτητών/τριων θα αναρτηθεί στον ιστότοπο Γραμματείας του Τμήματος και στον ιστότοπο του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης, ενώ ενστάσεις θα έχουν τη δυνατότητα να υποβάλλουν οι φοιτητές εντός πέντε ημερών από την επόμενη της ημέρας ανάρτησης των αποτελεσμάτων αξιολόγησης στην Γραμματεία του Τμήματος Φαρμακευτικής.

Ο Επιστημονικός Υπεύθυνος του Τμήματος Φαρμακευτικής

Σ. Νικολαρόπουλος

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

08/03/2021 Δημοσιοποίηση ανακοίνωσης προγράμματος για το έτος 2020/21
22/03/2021 Λήξη προθεσμίας υποβολής αίτησης συμμετοχής
29/03/2021 Δημοσιοποίηση προσωρινών αποτελεσμάτων
05/04/2021 Δημοσιοποίηση των οριστικών αποτελεσμάτων

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

1. Αναζητήστε το έντυπο «ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΦΟΙΤΗΤΕΣ
  2. Η αίτηση  κατατίθεται υπογεγραμμένη και αποστέλλεται ηλεκτρονικά, από τον ιδρυματικό λογαριασμό ταχυδρομείου ,στην Γραμματεία του τμήματος Φαρμακευτικής  (pharminf@upatras.gr).

Μετά την λήξη της προθεσμίας οι αιτήσεις δεν γίνονται δεκτές.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

1. Συνολικός αριθμός μαθημάτων στα οποία έχει εξετασθεί επιτυχώς ο φοιτητής μετά και από τα αποτελέσματα της εξεταστικής περιόδου του Σεπτεμβρίου  (ποσοστό βαρύτητας 50%)
  2. Μέσος Όρος Βαθμολογίας μαθημάτων (ποσοστό βαρύτητας 50%)

Η παρούσα ανακοίνωση θα αναρτηθεί:

• στην ιστοσελίδα του Προγράμματος: praktiki.upatras.gr
  • στην ιστοσελίδα του Τμήματος και θα τοιχοκολληθεί:
  • στη Γραμματεία του Τμήματος
  • στο Γραφείο του Επ. Υπεύθυνου