Με την παρούσα προκήρυξη γνωστοποιείται στους φοιτητές του Τμήματος ΜΟΥΣΕΙΟΛΟΓΙΑΣ του Πανεπιστημίου Πατρών (Πρώην Τμήμα Μουσειολογίας Διοίκησης Οικονομίας Επικοινωνίας Πολιτιστικών και Τουριστικών Μονάδων ΤΕΙ-ΔΕ) στο πλαίσιο της πράξης «Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης» που υλοποιείται από το Ε.Π. «Ανταγωνιστικότητα Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και Εθνικούς Πόρους, παρέχει τη δυνατότητα Πρακτικής Άσκησης με αμοιβή (η οποία είναι υποχρεωτική για την απόκτηση του τίτλου σπουδών), σε φοιτητές/φοιτήτριες που πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις σύμφωνα με Βεβαίωση της Γραμματείας του Τμήματος.

Για το ακαδημαϊκό έτος 2019-20, προβλέπεται η δυνατότητα συμμετοχής δέκα πέντε (15) φοιτητών/τριών, υποχρεωτικής διάρκειας έξι (6) μηνών κατά τη χρονική περίοδο από 1/03/2020 μέχρι και 31/10/2020. σε ιδιωτικούς ή δημόσιους φορείς πλην των φορέων που εντάσσονται στο Υπουργείο Πολιτισμού(έως 5 θέσεις). Η μηνιαία αμοιβή κάθε ασκούμενου θα είναι συνολικά 580,80€/μήνα στο ιδιωτικό τομέα ή 445,97€/μήνα στο δημόσιο τομέα (269,89€/μήνα από την πράξη και 310,91€ από τον ιδιωτικό φορέα απασχόλησης ή 176,08€ από τον δημόσιο). Οι ασφαλιστικές εισφορές των φοιτητών θα καταβάλλονται από την πράξη, μέσω του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου Πατρών.

Επισυναπτόμενα αρχεία:

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΑ 2019-2020 Α _ ΜΟΥΣΕΙΟΛΟΓΙΑΣ