ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ:

ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

Επιστημονικά  Υπεύθυνη: Τριανταφυλλιά Καραντώνη(karmar@upatras.gr )

17/5/2021

ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΦΟΙΤΗΤΡΙΕΣ/ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

Μετά την προφορική ενημέρωση που έγινε την 12/5/2021, με την παρούσα πρόσκληση  γνωστοποιείται στους/στις φοιτητές/τριες του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Πατρών που βρίσκονται στο 8ο και μεγαλύτερο εξάμηνο σπουδών, ότι κατά τους μήνες Ιούλιο-Οκτώβριο 2021 θα πραγματοποιηθεί το πρόγραμμα «Πρακτική Άσκηση Φοιτητών Πανεπιστημίου Πατρών: Πολιτικών Μηχανικών» σύμφωνα με την υπ. αριθμ. 4736/27-10-2020 απόφαση της τροποποίησης  της πράξης με τίτλο “Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών” με Κωδικό ΟΠΣ 5030937 (ΕΚΤΠ01), στο πλαίσιο της οποίας σαράντα (42) φοιτητές/τριες θα έχουν τη δυνατότητα να εργαστούν με πλήρες ωράριο και υποχρεώσεις σε επιχειρήσεις/φορείς της Ελλάδος για τέσσερις μήνες (Ιούλιο έως Οκτώβριο 2021) με συμβολική αμοιβή (250 € το μήνα) και ασφάλεια (1% κατά κινδύνου).

Η αμοιβή και οι ασφαλιστικές εισφορές των φοιτητών θα καταβάλλονται μέσω του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου Πατρών στα πλαίσια της Πράξης «Πρακτική Άσκηση  Πανεπιστημίου Πατρών», που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα Επιχειρη-ματικότητα και Καινοτομία», σύμφωνα με τους όρους και τους κανόνες του Προγράμματος.

Αναλυτικές πληροφορίες για τις ημερομηνίες, τη διαδικασία αίτησης και το σχετικό έντυπο καθώς και τον τρόπο αξιολόγησης και επιλογής δίδονται παρακάτω.

Τα αποτέλεσμα της επιλογής των φοιτητών/τριων θα αναρτηθούν στον ιστότοπο της Πρακτικής Άσκησης του Τμήματος και στον ιστότοπο του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης, ενώ ενστάσεις θα έχουν τη δυνατότητα να υποβάλλουν οι φοιτητές εντός πέντε ημερών από την επόμενη της ημέρας ανάρτησης των αποτελεσμάτων αξιολόγησης στην Επιτροπή Ενστάσεων και Προσφυγών του ΕΛΚΕ και κατατίθενται στο Πρωτόκολλο της επιτροπής ερευνών (Α’ Κτήριο Πρυτανείας).

Δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής οι φοιτητές που πραγματοποίησαν Πρακτική Άσκηση κατά τα προηγούμενα έτη.

Η Επιστημονικά Υπεύθυνη

Φ. Καραντώνη

Επίκουρη Καθηγήτρια

(συνεχίζεται)

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ

17/05/ 2021 Δημοσιοποίηση ανακοίνωσης προγράμματος για το έτος 2020/2021
31/05/2021 Λήξη προθεσμίας υποβολής αίτησης συμμετοχής
3/06/2021 Δημοσιοποίηση των επιλεγέντων υποψήφιων φοιτητών/τριών
4-8/06/2021 Υποβολή ενστάσεων
08/06/2021 Παραιτήσεις επιλεγέντων (καταληκτική ημερομηνία)
9/06/2021 Δημοσιοποίηση τελικού πίνακα επιλεγέντων και αναπληρωματικών υποψηφίων
10/6/2021 Ενημέρωση των επιλεγέντων μέσω zoom για τα απαραίτητα έγγραφα και τις υποχρεώσεις τους
10-15/6/2021 Υποβολή εγγράφων στο γραφείο Πρακτικής
1/7/2021 Έναρξη πρακτικής άσκησης

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

1. Αναζητήστε το έντυπο ΑΙΤΗΣΗΣ http://www.civil.upatras.gr/el/ProptixiakhEkpaideysh/PracticalTraining/
  2. Η αίτηση κατατίθεται σε έντυπη μορφή στην Γραμματεία του τμήματος και λαμβάνει αριθμό πρωτοκόλλου. Μετά την λήξη της προθεσμίας οι αιτήσεις δεν γίνονται δεκτές.
  3. Τυχόν παραιτήσεις γίνονται με υπεύθυνη δήλωση προς την επιστημονική υπεύθυνη και οι θέσεις συμπληρώνονται από τους αναπληρωματικούς.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Τα κριτήρια επιλογής είναι :  Η κατάταξη των υποψηφίων θα γίνει με μοριοδότηση σύμφωνα με τον αλγόριθμο: 10-0.3 x Εξάμηνο Φοίτησης-0.2 x Αριθμός οφειλόμενων μαθημάτων μέχρι απονομή διπλώματος+0.50 x ΜΟ Βαθμολογίας. Σε περίπτωση ισοβαθμίας επιλέγεται ο φοιτητής με το μεγαλύτερο ΜΟ βαθμολογίας.

(Διευκρινίζεται ότι οφειλόμενα μαθήματα ΔΕΝ είναι εκείνα για τα οποία δεν έχει ακόμα εξεταστεί ο φοιτητής,  δηλαδή για τους φοιτητές του 8ου  εξαμήνου, τα μαθήματα 8ου  και για τους φοιτητές 10ου τα μαθήματα του 10ου εξαμήνου, εν κατακλείδι, όσα στην καρτέλα εμφανίζονται με βαθμό κάτω του 5).

Η παρούσα ανακοίνωση θα αναρτηθεί:

και θα τοιχοκολληθεί:

• στη Γραμματεία του Τμήματος