ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ 2020-2021

Με την παρούσα προκήρυξη γνωστοποιείται στους φοιτητές του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων η έναρξη του Προγράμματος «Πρακτική Άσκηση Πανεπιστημίου Πατρών: Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων» για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021 σύμφωνα με την υπ. αριθμ. 4736/27-10-2020 απόφαση της τροποποίησης  της πράξης με τίτλο “Πρακτική Άσκηση Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Πατρών” με Κωδικό ΟΠΣ 5030937 (ΕΚΤΠ01).

Η Πρακτική Άσκηση Φοιτητών για το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πατρών προβλέπει ότι κατά το έτος 2020-2021, θα έχουν τη δυνατότητα συμμετοχής 51 τεταρτοετείς και επί πτυχίω φοιτητές, οι οποίοι θα απασχοληθούν για διάστημα δύο (2) μηνών (Ιούλιος – Αύγουστος 2021) σε δημόσιους ή ιδιωτικούς φορείς.

Η αμοιβή (250€ μηνιαίως, συνολικά 500€) και οι ασφαλιστικές εισφορές (για περίπτωση ατυχήματος) των φοιτητών θα καταβάλλονται μέσω του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου Πατρών στα πλαίσια της Πράξης «Πρακτική Άσκηση Πανεπιστημίου Πατρών», που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία», σύμφωνα με τους όρους και τους κανόνες του Προγράμματος.

Συμμετοχή στο Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης

4Η περίοδος υποβολής αιτήσεων των φοιτητών ξεκινάει τη Δευτέρα 17-05-2021 και ολοκληρώνεται τη Δευτέρα 31-05-2021.

Οι αιτήσεις θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά αποκλειστικά στη Γραμματεία του Τμήματος και συγκεκριμένα στη διεύθυνση: rvasilop@upatras.gr

Δικαιολογητικά Αίτησης Συμμετοχής στο Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης

Κάθε φοιτητής που υποβάλει αίτηση για να συμμετέχει στο Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης, θα πρέπει να υποβάλει ηλεκτρονικά στην Γραμματεία του Τμήματος, αποκλειστικά εντός των προθεσμιών που θα ορίζονται από την Πρόσκληση, τα εξής:

• Αίτηση Συμμετοχής Πρακτικής Άσκησης (θα λαμβάνει αριθμό πρωτοκόλλου),
  • Πιστοποιητικό Φοιτητικής Κατάστασης με Αναλυτική Βαθμολογία της τελευταίας προσπάθειας.

• Στην Πρακτική Άσκηση Φοιτητών για το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πατρών για το έτος 2021, οι φοιτητές θα απασχοληθούν για διάστημα δύο (2) μηνών (01/07/2021 – 31/08/2021) σε φορείς από τους προτεινόμενους από το Τμήμα ή ιδιωτικούς φορείς (εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις και αποδεχτούν τους φοιτητές για Πρακτική Άσκηση) που θα προτείνουν οι ίδιοι οι φοιτητές. Όρος για την πραγματοποίηση και κατοχύρωση της Πρακτικής Άσκησης είναι η εγγραφή του φορέα και του φοιτητή στο αρχείο του συστήματος “ATLAS”: http://atlas.grnet.gr/Default.aspx

Διαδικασία επιλογής

Η τελική επιλογή (Βαθμός Κατάταξης) είναι συνάρτηση του μέσου όρου επίδοσης στο σύνολο των, έως και τον Φεβρουάριο 2021, επιτυχώς εξετασθέντων μαθημάτων που προσμετρώνται για την λήψη πτυχίου και των χρωστούμενων μαθημάτων. Παρατείθεται ο αλγόριθμος που χρησιμοποιείται για το σκοπό αυτό:

Όπου:

• Μέσος Όρος των επιτυχώς εξετασθέντων μαθημάτων: ο Μέσος Όρος των επιτυχώς εξετασθέντων μαθημάτων έως και την εξεταστική Ιανουάριου-Φεβρουάριου 2020. Σημείωση: ως επιτυχώς εξεταζόμενα μαθήματα για τον υπολογισμό του Μέσου Όρου λαμβάνονται υπόψη έως 8 μαθήματα επιλογής εάν ο φοιτητής δεν έχει εκπονήσει πτυχιακή ή έως 6 εάν έχει εκπονήσει ήδη πτυχιακή και έχει λάβει σχετική βαθμολογία.
  • Αριθμός Χρωστούμενων Μαθημάτων: ο αριθμός των μαθημάτων που υπολείπονται για την λήψη πτυχίου και τα οποία προσμετρώνται στο Μέσο Όρο του πτυχίου. Ως μαθήματα επιλογής για την λήψη πτυχίου υπολογίζονται μόνο 8 ή έως 6 εάν έχει εξετασθεί επιτυχώς σε Πτυχιακή Εργασία. Στην περίπτωση που δεν έχει ακόμα βαθμολογηθεί η πτυχιακή εργασία, θα λαμβάνονται υπόψη μόνο τα μαθήματα επιλογής στα οποία έχει έως την τελευταία εξεταστική περίοδο περάσει επιτυχώς.

Σε περίπτωση που παρατηρηθεί ισοβαθμία μεταξύ των φοιτητών που βρίσκονται στο τέλος της κατάταξης (πλέον των διαθέσιμων θέσεων) και η διαφορά τους εντοπίζεται να είναι μικρότερη από 0.05 της μονάδας, τότε θα πραγματοποιείται προσωπική συνέντευξη την οποία θα διενεργεί η Τριμελής Επιτροπή Αξιολόγησης των ασκούμενων φοιτητών.

Η Τριμελής Επιτροπή Αξιολόγησης του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης έχει την ευθύνη της αξιολόγησης των αιτήσεων βάσει των Κριτηρίων Αξιολόγησης καθώς και την διενέργεια προσωπικών συνεντεύξεων σε περίπτωση που κριθεί απαραίτητο.

Τα Κριτήρια Αξιολόγησης των αιτήσεων των φοιτητών είναι τα κάτωθι:

Α) ο/η φοιτητής/τρια να βρίσκεται στο 4ο έτος σπουδών ή επί πτυχίω (ON/OFF),

Β) να μην έχει υλοποιήσει ξανά το Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης φοιτητών για το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων (ON/OFF),

Γ) να έχει προσκομίσει όλα τα ζητούμενα και αναγραφόμενα στη Αίτηση Συμμετοχής Πρακτικής Άσκησης δικαιολογητικά (ON/OFF),

Δ) η σειρά κατάταξης βάσει του αλγορίθμου κατάταξης.

Τα αποτελέσματα της επιλογής των φοιτητών που προκύπτουν τόσο από την κατάταξη όσο και τα αποτελέσματα που προκύπτουν σε περίπτωση διαδικασίας προσωπικών συνεντεύξεων, επικυρώνονται από τη Γενική Συνέλευση του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και αναρτώνται τόσο στην σελίδα της Πρακτικής Άσκησης στον ιστότοπο του Τμήματος (http://www.bma.upatras.gr/index.php/el/foititika-themata/praktiki-askisi-foititon), όσο και στην Επίσημη σελίδα του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης του Πανεπιστημίου Πατρών (https://praktiki.upatras.gr/).

Οι φοιτητές έχουν δικαίωμα ενστάσεων 5 ημέρες μετά την ανακοίνωση του πίνακα επιλεγέντων φοιτητών (στο σχετικό ιστότοπο του Πανεπιστημίου και στην ιστοσελίδα του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων). Οι ενστάσεις θα κατατίθενται στην Γραμματεία του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και θα εξετάζονται από την Επιτροπή Αξιολόγησης που έχει οριστεί από την Γενική Συνέλευση του Τμήματος.

Διευκρινιστικές ερωτήσεις μπορείτε να αποστείλετε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: misbilab@upatras.gr

Ο Επιστημονικός Υπεύθυνος

Καθηγητής, Βασίλειος Βουτσινάς