Η εταιρεία Specials Cars Koliva ενδιαφέρεται να απασχολήσει φοιτητές/τριες του τμήματος Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών στο πλαίσιο υλοποίησης της πρακτικής τους άσκησης. Η

Η εταιρεία SCK δραστηριοποιείται στον  χώρο κατασκευής ειδικών οχημάτων κατηγορίας Μ1 (Ασθενοφόρα, Νεκροφόρες, Περιπολικά) από το 1992.

Από το 1997 εξειδικεύεται στην μετασκευή οχημάτων σε νεκροφόρες Άμαξες έχοντας ως κύριο υλικό κατασκευής τις ίνες ανθρακονήματος(Carbon Fiber) και το Αραμίδιο (Kevlar).

Από το 2012 ξεκίνησε η εξαγωγική πορεία της εταιρείας αρχικά από τις χώρες της βαλκανικής και σταδιακά από το 2015 σε χώρες τις ευρωπαϊκής ένωσης φτάνοντας σε ετήσια παραγωγή τα 27 οχήματα.

Η πορεία της εταιρείας μέσα στο σύγχρονο τεχνολογικό περιβάλλον που επιβάλλουν οι κατασκευές καθιστά ολοένα και πιο αναγκαία την εισαγωγή στις τάξεις της νέων μελών με σαφείς και διακριτές εξειδικεύσεις σε τομείς όπως η ρομποτική, η χρήση σχεδιαστικών προγραμμάτων για οχήματα η κατασκευή ανθρακονηματων.

Για περισσότερες πληροφορίες απευνθείτε στο info@kolivas.gr